0.0 (0)
2022 Yamaha F200 – 20″ Shaft has become a performance favorite in the in-line four family of outboards. Still the lightest 200-hp four stroke on the water, the addition of the new DEC-controlled 20-inch shaft brings this favorite to captains of an even wider variety of mid-sized craft.
Brand : Yamaha
SKU : AJKOXEFTYF
Availability : In Stock (100 available)
2022 Yamaha F200 – 20″ Shaft has become a performance favorite in the in-line four family of outboards. Still the lightest 200-hp four stroke on the water, the addition of the new DEC-controlled 20-inch shaft brings this favorite to captains of an even wider variety of mid-sized craft.
| Prop shaft Horsepower | :200hp @ 5500 RPM |
| Full Throttle Operating Range | :5,000 – 6,000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :26:14 (1.86:1) |
| Fuel Induction | :EFI (DOHC) |
| Alternator | :50 Amps |
| Engine Type | :In-Line Four-Cylinder |
| Bore x Stroke | :96 x 96.2 mm (3.78 x 3.79 in.) |
| Displacement | :2785 cc (170 ci) |
| Starting | :Electric w/PTT |
| Shaft Length | :20 in. |
| Weight | :487 lb. (221 kg) |
| Pleasure | :3years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |