0.0 (0)
2022 Yamaha In-Line 4 175HP – 25″ Shaft is loaded with plenty of performance, this 2.8 litre powerhouse packs a mighty punch. Its in-line four-cylinder design and electronic fuel injection make this outboard nimble, compact and lightweight. Now available in mechanical and digital and electronic control (DEC), the 175Hp is ready for your next adventure.
Brand : Yamaha
SKU : BWIUW0DKSL
Availability : In Stock (100 available)
2022 Yamaha In-Line 4 175HP – 25″ Shaft is loaded with plenty of performance, this 2.8 litre powerhouse packs a mighty punch. Its in-line four-cylinder design and electronic fuel injection make this outboard nimble, compact and lightweight. Now available in mechanical and digital and electronic control (DEC), the 175hp is ready for your next adventure.
| Prop shaft Horsepower | :175 hp |
| Full Throttle Operating Range | :5000 ~ 6000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :1.86:1 / Forward, Neutral, Reverse |
| Fuel Induction | :EFI |
| Alternator | :50 Amp |
| Engine Type | :Inline 4 |
| Bore x Stroke | :3.78 x 3.79 in. (96 x 96.2mm) |
| Displacement | :2.8L |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :25 in. |
| Weight | :485 lb. (220 kg) |