0.0 (0)
Used Yamaha In-Line 4 150HP – 25″, 2019 Model
Brand : Yamaha
SKU : XZNSOLFEGF
Availability : In Stock (9 available)
Our Used Yamaha In-Line 4 150HP – 25″ Shaft is Powerful, fuel-efficient and incredibly versatile. This model is the perfect choice for family runabouts, deck boats, pontoons and more. To make it available for an even wider variety of applications, the best-selling Yamaha 150hp is available in models with digital electronic control (DEC) and in either traditional grey or new pearlescent white color ways.
| Prop shaft Horsepower | :150 HP |
| Full Throttle Operating Range | :5000 ~ 6000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :2.00:1 / F-N-R |
| Fuel Induction | :EFI |
| Alternator | :35 – 50 Amp |
| Engine Type | :Inline 4 |
| Bore x Stroke | :3.78 x 3.79 in. (96 x 96.2 mm) |
| Displacement | :2.8 L (DEC) |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :25 in. |
| Weight | :489 lb. (222 kg) |
| Pleasure | :2years Limited |
| commercial | : 1year Limited |
Check out our Related Products
Reference @ Global Yamaha