0.0 (0)
2022 Yamaha F250A – 30″ Shaft has been offshore favorites for more than a decade. Initially, boaters were attracted to their power, efficiency and intelligent design. After years of proven performance, our V6 4.2-liters have become known for something perhaps even more valuable offshore—reliability. In fact, with legendary 97 percent reliability,** they’re one of the most trusted V6’s offshore. Well, now these trusty outboards are turning heads again, with a fresh new look and new, integrated digital electric steering—making them even more responsive. Our V6 Offshore outboards have proven once again that even a trusted favorite can take an exciting turn.
Brand : Yamaha
SKU : CKARJOEE3M
Availability : In Stock (100 available)
2022 Yamaha F250A – 30″ Shaft has been offshore favorites for more than a decade. Initially, boaters were attracted to their power, efficiency and intelligent design. After years of proven performance, our V6 4.2-liters have become known for something perhaps even more valuable offshore—reliability. In fact, with legendary 97 percent reliability,** they’re one of the most trusted V6’s offshore. Well, now these trusty outboards are turning heads again, with a fresh new look and new, integrated digital electric steering—making them even more responsive. Our V6 Offshore outboards have proven once again that even a trusted favorite can take an exciting turn.
| Prop shaft Horsepower | :250hp @ 5500 RPM |
| Full Throttle Operating Range | :5,000-6,000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :21/12 (1.75:1) |
| Fuel Induction | :DOHC / 24 valves direct action with variable camshaft timing (VCT) |
| Alternator | :Dec: 70 Amps; Mechanical: 50 Amps |
| Engine Type | :Four stroke, V6 60 deg. |
| Bore x Stroke | :96 x 96mm (3.78 x 3.78 in.) |
| Displacement | :4,169 cc (254.4 ci) |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :30 in. |
| Weight | :558 lb. (253 kg) |
| Pleasure | :3years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |