0.0 (0)
2022 Yamaha F250B – 25″ Shaft brings new levels of convenience and control to a proven performer. The next-generation 4.2-litre F250 Offshore outboard combines a high-performance, big block V6 featuring outstanding power and fuel efficiency with the availability of Yamaha-exclusive built-in Digital Electric Steering and Thrust Enhancing Reverse Exhaust.
Brand : Yamaha
SKU : YEGQV6A9WZ
Availability : In Stock (100 available)
2022 Yamaha F250B – 25″ Shaft brings new levels of convenience and control to a proven performer. The next-generation 4.2-litre F250 Offshore outboard combines a high-performance, big block V6 featuring outstanding power and fuel efficiency with the availability of Yamaha-exclusive built-in Digital Electric Steering and Thrust Enhancing Reverse Exhaust.
| Prop shaft Horsepower | :250hp @ 5500 RPM |
| Full Throttle Operating Range | :5,000-6,000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :21/12 (1.75:1) |
| Fuel Induction | :DOHC / 24 valves direct action with variable camshaft timing (VCT) |
| Alternator | :Dec: 70 Amps; Mechanical: 50 Amps |
| Engine Type | :Four stroke, V6 60 deg. |
| Bore x Stroke | :96 x 96mm (3.78 x 3.78 in.) |
| Displacement | :4,169 cc (254.4 ci) |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :25 in. |
| Weight | :562 lb. (255 kg) |
| Pleasure | :3years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |