0.0 (0)
Yamaha F350C V8 – 30″ Shaft is an engineering achievement that leaves the competition in its wake by delivering reliability, style and confidence when you’re taking control of the open water. Now available in signature Yamaha gray or new pearlescent white, the F350C is designed to withstand the harshest demands and backed by an unprecedented, industry-leading five-year limited warranty*. It’s truly unmatched in its horsepower class for thrust and trust.
Brand : Yamaha
SKU : IVINOZSGHT
Availability : In Stock (100 available)
Yamaha F350C V8 – 30″ Shaft is an engineering achievement that leaves the competition in its wake by delivering reliability, style and confidence when you’re taking control of the open water. Now available in signature Yamaha gray or new pearlescent white, the F350C is designed to withstand the harshest demands and backed by an unprecedented, industry-leading five-year limited warranty*. It’s truly unmatched in its horsepower class for thrust and trust.
| Prop shaft Horsepower | :350 hp |
| Full Throttle Operating Range | :5000 ~ 6000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :1.73:1 / Forward, Neutral, Reverse |
| Fuel Induction | :EFI |
| Alternator | :50 Amp |
| Engine Type | :V8 |
| Bore x Stroke | :3.70 x 3.78 in. (94 x 96mm) |
| Displacement | :5.3L |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :30 in. |
| Weight | :780 lb. (354 kg) |
| Pleasure | :5years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |