0.0 (0)
Yamaha V8 5.3L 350HP – 25″ Shaft is an engineering achievement. Its impressive displacement and advanced valve train increase power and throttle response, easily producing 350 hp and generating incredible torque between 2000~3500 RPMs. And it’s all about torque when you have a large offshore boat. It’s the power to get you on a plane, and owners will tell you there’s nothing that does that like Yamaha’s 5.3L V8 F350C outboard.
Brand : Yamaha
SKU : MDNAO5EAN4
Availability : In Stock (100 available)
Yamaha V8 5.3L 350HP – 25″ Shaft is an engineering achievement. Its impressive displacement and advanced valve train increase power and throttle response, easily producing 350 hp and generating incredible torque between 2000~3500 RPMs. And it’s all about torque when you have a large offshore boat. It’s the power to get you on a plane, and owners will tell you there’s nothing that does that like Yamaha’s 5.3L V8 F350C outboard.
| Prop shaft Horsepower | :350 hp |
| Full Throttle Operating Range | :5000 ~ 6000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :1.73:1 / Forward, Neutral, Reverse |
| Fuel Induction | :EFI |
| Alternator | :50 Amp |
| Engine Type | :V8 |
| Bore x Stroke | :3.70 x 3.78 in. (94 x 96mm) |
| Displacement | :5.3L |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :25 in. |
| Weight | :763 lb. (346 kg) |
| Pleasure | :5years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |