0.0 (0)
Yamaha F175 In-Line 4 – 20″ Shaft is loaded with plenty of performance, this 2.8 litre powerhouse packs a mighty punch. Its in-line four-cylinder design and electronic fuel injection make this outboard nimble, compact and lightweight. Now available in mechanical and digital and electronic control (DEC), the F175 is ready for your next adventure.
Brand : Yamaha
SKU : GPWXRIZHIC
Availability : In Stock (103 available)
Yamaha F175 In-Line 4 – 20″ Shaft is loaded with plenty of performance, this 2.8 litre powerhouse packs a mighty punch. Its in-line four-cylinder design and electronic fuel injection make this outboard nimble, compact and lightweight. Now available in mechanical and digital and electronic control (DEC), the F175 is ready for your next adventure.
| Prop shaft Horsepower | :175 hp |
| Full Throttle Operating Range | :5000 ~ 6000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :1.86:1 / Forward, Neutral, Reverse |
| Fuel Induction | :EFI |
| Alternator | :50 Amp |
| Engine Type | :Inline 4 |
| Bore x Stroke | :3.78 x 3.79 in. (96 x 96.2mm) |
| Displacement | :2.8L |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :20 in. |
| Weight | :483 lb. (219 kg) |
| Pleasure | :3years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |