0.0 (0)
2022 Yamaha F225B – 30″ Shaft is a proven performer, the 4.2-litre V6, now has next-level convenience and control. The new F225 Offshore outboard combines a high-performance, big block V6 featuring outstanding power and fuel efficiency with Thrust Enhancing Reverse Exhaust and the availability of Yamaha-exclusive bolt-on Digital Electric Steering.
Brand : Yamaha
SKU : 5KTXXOFKL1
Availability : In Stock (100 available)
2022 Yamaha F225B – 30″ Shaft is a proven performer, the 4.2-litre V6, now has next-level convenience and control. The new F225 Offshore outboard combines a high-performance, big block V6 featuring outstanding power and fuel efficiency with Thrust Enhancing Reverse Exhaust and the availability of Yamaha-exclusive bolt-on Digital Electric Steering.
| Prop shaft Horsepower | :225hp @ 5500 RPM |
| Full Throttle Operating Range | :5,000-6,000 rpm |
| Gear Ratio / Shift | :21/12 (1.75:1) |
| Fuel Induction | :DOHC / 24 valves direct action with variable camshaft timing (VCT) |
| Alternator | :70 Amps |
| Engine Type | :4-stroke DOHC V6 24 valves |
| Bore x Stroke | :96 x 96 mm (3.78 x 3.78 in.) |
| Displacement | :4,169 cc (254.4 ci) |
| Starting | :Electric |
| Shaft Length | :30 in. |
| Weight | :575 lb. (261 kg) |
| Pleasure | :3years Limited |
| Government | : 3years Limited |
| commercial | : 1year Limited |